Autor Wiadomość
lewak
PostWysłany: Pon 0:05, 10 Lut 2025    Temat postu:

Michuu napisał:
Tyrannosaurus jest zaliczany do nadrodziny tyranozauroidów (Tyrannosauroidea), rodziny tyranozaurów (Tyrannosauridae) i podrodziny Tyrannosaurinae. Do tej podrodziny należały również m.in.: północnoamerykański rodzaj daspletozaur i azjatycki tarbozaur[20][21] (oba te rodzaje w historii badań nad nimi były przez niektórych naukowców utożsamiane z tyranozaurem[22]). Teropody z rodziny tyranozaurów dawniej były powszechnie uważane za potomków starszych grup wielkich teropodów, jak megalozauroidy czy karnozaury. Chatterjee w 1985 zasugerował, że tyranozaury mogą być potomkami rauizuchów[23]. Nowsze analizy kladystyczne wskazują jednak na przynależność tyranozaurów do celurozaurów[24].

W 1955 Jewgienij Malejew na podstawie skamieniałości odkrytych w Mongolii opisał nowy gatunek tyranozaura, Tyrannosaurus bataar[25]. W 1965 zasugerowano, że zwierzę to nie należy do rodzaju Tyrannosaurus, lecz do nowego rodzaju, dla którego zaproponowano nazwę Tarbosaurus[26]; mimo to niektóre analizy kladystyczne nadal sugerowały, że Tarbosaurus bataar był taksonem siostrzanym do gatunku Tyrannosaurus rex[21], w związku z czym bywał on klasyfikowany jako azjatycki gatunek z rodzaju Tyrannosaurus[24][27][28]. Jørn Hurum i Sabath (2003), badając czaszkę tarbozaura i porównując ją z czaszką tyranozaura, stwierdzili, że czaszka azjatyckiego teropoda była węższa od czaszki jego amerykańskiego kuzyna, a w chwili zaciśnięcia szczęk rozłożenie nacisku w czaszce u obu gatunków byłoby diametralnie różne; pod tym względem tarbozaur bardziej przypominał innego azjatyckiego przedstawiciela rodziny tyranozaurów, aliorama[29]. Currie, Hurum i Sabath (2003) w swej analizie kladystycznej doszli do wniosku, że taksonem siostrzanym do tarbozaura był nie tyranozaur, lecz alioram; wynik ten potwierdza, że Tyrannosaurus i Tarbosaurus są odrębnymi rodzajami[20].

W tych samych formacjach skalnych, w których odkryto skamieniałości tyranozaura, znaleziono też skamieniałości zwierząt pierwotnie klasyfikowanych jako odrębne taksony z rodziny Tyrannosauridae, takich jak np. rodzaj Aublysodon, czy gatunek Albertosaurus megagracilis[22], w 1995 zaliczony przez George’a Olshevsky’ego do odrębnego rodzaju Dinotyrannus[30]. Obecnie jednak te taksony są powszechnie uznawane za młodsze synonimy T. rex, opisane na podstawie młodych osobników tego gatunku[31]. Wyjątkiem może być jednak osobnik poznany na podstawie niewielkiej (60 cm długości), prawie kompletnej czaszki odkrytej w Montanie. Na jej podstawie Charles Whitney Gilmore opisał w 1946 nowy gatunek gorgozaura (Gorgosaurus lancensis)[32]; Bakker, Williams i Currie (1988) zaliczyli go do odrębnego rodzaju Nanotyrannus[33]. Opinie na temat przynależności rodzajowej N. lancensis są jednak podzielone; wielu paleontologów uważa, że w rzeczywistości odkryta czaszka należy do młodego osobnika T. rex[34]. Niemniej czaszki obu gatunków wykazują pewne różnice anatomiczne (np. N. lancensis ma więcej zębów niż T. rex); w związku z tym część naukowców zaleca ostrożność i proponuje nie utożsamiać ostatecznie nanotyrana z tyranozaurem do czasu, gdy nowe badania czy odkrycia nie dadzą ku temu lepszych podstaw

A zwalić ci kapucyna? Krzeslem go! Cisza
pewna
PostWysłany: Czw 0:38, 23 Mar 2023    Temat postu:

Anonymous napisał:
Wielkie miasto wypełnione tłumami ludzi było jednym z najbardziej zatłoczonych i głośnych miejsc na Ziemi. Jednak pewnego dnia, na skutek tajemniczych okoliczności, w centrum miasta pojawiły się olbrzymie stwory - dinozaury.

Wśród nich królowały gigantyczne sauropody, których długie szyje i ogromne ciała przyciągały uwagę wszystkich przechodniów. Niektórzy ludzie bali się tych potężnych stworzeń, ale większość była zafascynowana ich obecnością.

Sauropody szybko zaczęły błąkać się po ulicach, łamiąc drzewa i niszcząc budynki swoimi potężnymi ogonami. Wielu ludzi uciekało przed nimi, ale niektórzy próbowali się z nimi zaprzyjaźnić.

Jeden młody chłopak o imieniu Adam zaczął regularnie odwiedzać jednego z największych sauropodów, którego nazwał Titanem. Adam przynosił mu jedzenie i wodę, a Titan pozwalał mu usiąść na swoim grzbiecie i jeździć po mieście. Ludzie patrzyli na nich z podziwem i zdziwieniem.

Jednakże, niektóre z mniejszych drapieżników, takie jak raptory, zaczęły polować na niesłusznie wydawałoby się bezbronnych gigantów, przerywając tym samym niespotykany widok, jaki mieli mieszkańcy miasta.

Z czasem naukowcy zdołali znaleźć sposób na przetransportowanie dinozaurów z powrotem do ich naturalnego środowiska, a Titan i jego rodzina wrócili do swojej ojczyzny, pozostawiając za sobą mieszkańców miasta, którzy z uśmiechem na twarzy, wspominali najbardziej niesamowitą przygodę swojego życia.


Niesamowita historia O rany...
dinozaur
PostWysłany: Czw 0:37, 23 Mar 2023    Temat postu:

Na pierwsze skamieniałości, które można przypisać do gatunku Tyrannosaurus rex, składają się dwa niekompletne kręgi (z których jeden zaginął), odkryte przez Edwarda Drinkera Cope’a w 1892 i opisane jako należące do zwierzęcia o nazwie Manospondylus gigas. Już w 1917 Henry Fairfield Osborn dostrzegł podobieństwa pomiędzy M. gigas oraz T. rex. Jednakże z powodu fragmentarycznego charakteru kręgów manospondyla nie był w stanie ustalić, czy gatunki te są tożsame[37].

Kontrowersje zaczęły się w czerwcu 2000, gdy pracownicy Black Hills Institute odkryli kości tyranozaura w Dakocie Południowej w miejscu, w którym wcześniej odnaleźli gatunek M. gigas. Orzeczono, że stanowią dalsze szczątki tego samego osobnika i należą do gatunku T. rex. Odkrycie to wywołało spór co do tego, jaka powinna być prawidłowa nazwa rodzajowa teropoda powszechnie znanego jako Tyrannosaurus rex; sugerowano, że zgodnie z międzynarodowymi zasadami nazewnictwa zoologicznego, publikowanymi w Międzynarodowym kodeksie nomenklatury zoologicznej (ICZN), nazwa Manospondylus gigas powinna była zastąpić nazwę Tyrannosaurus rex jako zaproponowana wcześniej nazwa tego samego zwierzęcia (starszy synonim)[38]. Jednak na kilka miesięcy przed odkryciem nowych skamieniałości z Dakoty Południowej, 1 stycznia 2000, weszły w życie przepisy czwartego wydania ICZN; na ich mocy powszechnie używany młodszy synonim musi zostać utrzymany i uznany za nazwę obowiązującą, jeśli „starszy synonim lub homonim nie był używany jako nazwa obowiązująca taksonu po 1899” i jednocześnie „młodszy synonim lub homonim był używany jako nazwa obowiązująca konkretnego taksonu w co najmniej 25 publikacjach co najmniej 10 autorów w ciągu ostatnich 50 lat…”[39]. Nazwa Tyrannosaurus rex spełnia te warunki i zgodnie z zasadami Kodeksu najprawdopodobniej zostałaby uznana za nomen protectum (nazwę obowiązującą), gdyby do Międzynarodowej Komisji Nomenklatury Zoologicznej wpłynął wniosek o jej zmianę (co do tej pory nie nastąpiło). W takim wypadku Manospondylus gigas zostałby uznany za nomen oblitum (nazwę zapomnianą)[40].
Gość
PostWysłany: Czw 0:34, 23 Mar 2023    Temat postu:

Nad Warszawą pojawił się tajemniczy statek kosmiczny, który z nieznanych przyczyn wydawał się przynoszący ze sobą wiele groźnych i egzotycznych stworzeń. Gdy drzwi statku się otworzyły, z jego wnętrza wyłoniło się dziesięć gatunków dinozaurów, które zaczęły siać spustoszenie w mieście.

Na początku, mieszkańcy byli przerażeni olbrzymimi zwierzętami, które niszczyły ich domy i żywiły się ich rodakami. Rządy wprowadziły stan wyjątkowy, a armia wycofała się z miasta, aby zminimalizować ofiary wśród ludności cywilnej.

W krótkim czasie, dinozaury opanowały całą Warszawę. Mieszkańcy mieli tylko dwie opcje: uciekać lub walczyć. Niektórzy zdecydowali się opuścić miasto i szukać schronienia w pobliskich wsiach, podczas gdy inni walczyli o swoje życie i swoje miasto.

W końcu, po wielu miesiącach walki, ludzie zaczęli znaleźć sposoby na ochronę przed dinozaurami. Wymyślono specjalne bronie, pułapki i plany ucieczki. Wszystko to pomogło zmniejszyć liczbę ofiar i dać ludziom nadzieję na przyszłość.

Jednak, nie było już powrotu do życia sprzed inwazji. Dinozaury opanowały miasto, a ich populacja rosła z każdym dniem. Z czasem, dinozaury zaczęły szykować się na ekspansję na cały kraj, a rząd musiał zacząć planować nowe sposoby ochrony przed tymi olbrzymimi i groźnymi zwierzętami.
Michuu
PostWysłany: Czw 0:29, 23 Mar 2023    Temat postu:

Tyrannosaurus jest zaliczany do nadrodziny tyranozauroidów (Tyrannosauroidea), rodziny tyranozaurów (Tyrannosauridae) i podrodziny Tyrannosaurinae. Do tej podrodziny należały również m.in.: północnoamerykański rodzaj daspletozaur i azjatycki tarbozaur[20][21] (oba te rodzaje w historii badań nad nimi były przez niektórych naukowców utożsamiane z tyranozaurem[22]). Teropody z rodziny tyranozaurów dawniej były powszechnie uważane za potomków starszych grup wielkich teropodów, jak megalozauroidy czy karnozaury. Chatterjee w 1985 zasugerował, że tyranozaury mogą być potomkami rauizuchów[23]. Nowsze analizy kladystyczne wskazują jednak na przynależność tyranozaurów do celurozaurów[24].

W 1955 Jewgienij Malejew na podstawie skamieniałości odkrytych w Mongolii opisał nowy gatunek tyranozaura, Tyrannosaurus bataar[25]. W 1965 zasugerowano, że zwierzę to nie należy do rodzaju Tyrannosaurus, lecz do nowego rodzaju, dla którego zaproponowano nazwę Tarbosaurus[26]; mimo to niektóre analizy kladystyczne nadal sugerowały, że Tarbosaurus bataar był taksonem siostrzanym do gatunku Tyrannosaurus rex[21], w związku z czym bywał on klasyfikowany jako azjatycki gatunek z rodzaju Tyrannosaurus[24][27][28]. Jørn Hurum i Sabath (2003), badając czaszkę tarbozaura i porównując ją z czaszką tyranozaura, stwierdzili, że czaszka azjatyckiego teropoda była węższa od czaszki jego amerykańskiego kuzyna, a w chwili zaciśnięcia szczęk rozłożenie nacisku w czaszce u obu gatunków byłoby diametralnie różne; pod tym względem tarbozaur bardziej przypominał innego azjatyckiego przedstawiciela rodziny tyranozaurów, aliorama[29]. Currie, Hurum i Sabath (2003) w swej analizie kladystycznej doszli do wniosku, że taksonem siostrzanym do tarbozaura był nie tyranozaur, lecz alioram; wynik ten potwierdza, że Tyrannosaurus i Tarbosaurus są odrębnymi rodzajami[20].

W tych samych formacjach skalnych, w których odkryto skamieniałości tyranozaura, znaleziono też skamieniałości zwierząt pierwotnie klasyfikowanych jako odrębne taksony z rodziny Tyrannosauridae, takich jak np. rodzaj Aublysodon, czy gatunek Albertosaurus megagracilis[22], w 1995 zaliczony przez George’a Olshevsky’ego do odrębnego rodzaju Dinotyrannus[30]. Obecnie jednak te taksony są powszechnie uznawane za młodsze synonimy T. rex, opisane na podstawie młodych osobników tego gatunku[31]. Wyjątkiem może być jednak osobnik poznany na podstawie niewielkiej (60 cm długości), prawie kompletnej czaszki odkrytej w Montanie. Na jej podstawie Charles Whitney Gilmore opisał w 1946 nowy gatunek gorgozaura (Gorgosaurus lancensis)[32]; Bakker, Williams i Currie (1988) zaliczyli go do odrębnego rodzaju Nanotyrannus[33]. Opinie na temat przynależności rodzajowej N. lancensis są jednak podzielone; wielu paleontologów uważa, że w rzeczywistości odkryta czaszka należy do młodego osobnika T. rex[34]. Niemniej czaszki obu gatunków wykazują pewne różnice anatomiczne (np. N. lancensis ma więcej zębów niż T. rex); w związku z tym część naukowców zaleca ostrożność i proponuje nie utożsamiać ostatecznie nanotyrana z tyranozaurem do czasu, gdy nowe badania czy odkrycia nie dadzą ku temu lepszych podstaw
Gość
PostWysłany: Czw 0:28, 23 Mar 2023    Temat postu:

Wielkie miasto wypełnione tłumami ludzi było jednym z najbardziej zatłoczonych i głośnych miejsc na Ziemi. Jednak pewnego dnia, na skutek tajemniczych okoliczności, w centrum miasta pojawiły się olbrzymie stwory - dinozaury.

Wśród nich królowały gigantyczne sauropody, których długie szyje i ogromne ciała przyciągały uwagę wszystkich przechodniów. Niektórzy ludzie bali się tych potężnych stworzeń, ale większość była zafascynowana ich obecnością.

Sauropody szybko zaczęły błąkać się po ulicach, łamiąc drzewa i niszcząc budynki swoimi potężnymi ogonami. Wielu ludzi uciekało przed nimi, ale niektórzy próbowali się z nimi zaprzyjaźnić.

Jeden młody chłopak o imieniu Adam zaczął regularnie odwiedzać jednego z największych sauropodów, którego nazwał Titanem. Adam przynosił mu jedzenie i wodę, a Titan pozwalał mu usiąść na swoim grzbiecie i jeździć po mieście. Ludzie patrzyli na nich z podziwem i zdziwieniem.

Jednakże, niektóre z mniejszych drapieżników, takie jak raptory, zaczęły polować na niesłusznie wydawałoby się bezbronnych gigantów, przerywając tym samym niespotykany widok, jaki mieli mieszkańcy miasta.

Z czasem naukowcy zdołali znaleźć sposób na przetransportowanie dinozaurów z powrotem do ich naturalnego środowiska, a Titan i jego rodzina wrócili do swojej ojczyzny, pozostawiając za sobą mieszkańców miasta, którzy z uśmiechem na twarzy, wspominali najbardziej niesamowitą przygodę swojego życia.
Gość
PostWysłany: Czw 0:25, 23 Mar 2023    Temat postu:

Sauropody (Sauropoda) to infrarząd dinozaurów zaliczanych do grupy zauropodomorfów. Charakteryzują się długimi szyjami, dużymi ciałami i ogonami oraz czworonożnym sposobem poruszania się. Wiele gatunków sauropodów osiągało olbrzymie rozmiary, sięgające ponad 30 metrów długości i ponad 100 ton masy ciała. Do najbardziej znanych gatunków sauropodów należą między innymi:

Apatosaurus
Brachiosaurus
Diplodocus
Argentinosaurus
Supersaurus
Barosaurus
Brontosaurus
Camarasaurus
Mamenchisaurus
Patagotitan

Sauropody zdominowały ekosystemy na Ziemi przez większość jurajskiego i kredowego okresu, około 140-66 milionów lat temu, zanim wyginęły w czasie katastrofy kredowej.
pewna
PostWysłany: Czw 0:18, 23 Mar 2023    Temat postu:

Najbardziej lubię te z rzędu sauropodów, z długaśnymi szyjami, ale 20 z tego chyba nie wyjdzie.
Gość
PostWysłany: Czw 0:09, 23 Mar 2023    Temat postu: TOP 20 gatunków dinozaurów

Triceratops
Tyrannosaurus rex
Stegosaurus
Velociraptor
Brachiosaurus
Ankylosaurus
Allosaurus
Diplodocus
Spinosaurus
Pterodactyl
Parasaurolophus
Iguanodon
Archaeopteryx
Compsognathus
Deinonychus
Gallimimus
Microraptor
Oviraptor
Troodon
Therizinosaurus

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group