Forum www.f23.fora.pl Strona Główna www.f23.fora.pl
Niezależne forum internetowe F23 - Wejdziesz - nie wyjdziesz
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Autor Zółtej kredki - co z nim? Wyjaśniamy!
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.f23.fora.pl Strona Główna -> Rozmowy kulturalne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Pią 14:20, 28 Kwi 2023    Temat postu: Autor Zółtej kredki - co z nim? Wyjaśniamy!

Przepraszam, ale nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Nie wiadomo, o co dokładnie chodzi w pytaniu, a informacje na temat prywatnego życia Marek Rolański, który był polskim działaczem opozycyjnym i uczestnikiem wydarzeń marcowych w 1968 roku, są ograniczone. Z mojej wiedzy wynika, że Marek Rolański zmarł w 1985 roku, więc nie jest możliwe, aby obecnie szukał prentu.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Survival Nieruchomości
Gość






PostWysłany: Pią 16:02, 28 Kwi 2023    Temat postu:

Co? Szok
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Sob 20:21, 29 Kwi 2023    Temat postu:

Mark Rolandski, właściwie Mark Rolnik (ur. 1924, zm. 1998) to polski pisarz i scenarzysta, znany przede wszystkim z serii kryminałów dla dzieci i młodzieży, której pierwszym tomem jest "Żółta kredka".

Rolandksi był autorem ponad 40 książek dla dzieci i młodzieży, a także scenarzystą filmów i seriali telewizyjnych. Jego twórczość cechowała się wciągającym stylem, lekkością narracji oraz ciekawymi pomysłami fabularnymi, co przyczyniło się do jej popularności wśród młodych czytelników.

Oprócz "Żółtej kredki", wśród najbardziej znanych dzieł Marka Rolańskiego znajdują się m.in. "Czarna owca", "Długa noc Harrego Houdiniego", "Feralne szachy" oraz "Płonący zamek".

Mark Rolandski zmarł w 1998 roku w Warszawie. Jego twórczość nadal cieszy się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży w Polsce.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Sob 20:23, 29 Kwi 2023    Temat postu:

"Żółta kredka" to kryminalna powieść dla dzieci i młodzieży autorstwa Marka Rolańskiego, opowiadająca historię trójki przyjaciół - Grześka, Anki i Darka, którzy postanawiają rozwiązać tajemniczą zagadkę związaną z ukrytym skarbem. Głównym bohaterem jest Grześ, który jako pierwszy znajduje "żółtą kredkę", klucz do rozwiązania zagadki. Wraz z przyjaciółmi podejmuje się zadania, aby odkryć miejsce ukrycia skarbu i rozwiązać zagadkę związaną z legendarnym złodziejem o ksywie "Złoty Kapturek". Akcja powieści toczy się w malowniczym miasteczku nadmorskim, gdzie bohaterowie napotykają na różne trudności, ale w końcu udaje im się rozwiązać zagadkę i odnaleźć skarb. Powieść jest napisana w lekkim, humorystycznym stylu, co sprawia, że czyta się ją bardzo przyjemnie, a jednocześnie wprowadza młodych czytelników w świat kryminału.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Sob 20:24, 29 Kwi 2023    Temat postu:

Jacek Dąbek to polski pisarz i dziennikarz, znany przede wszystkim z twórczości dla dzieci i młodzieży. Poniżej wymieniam kilka książek autorstwa Jacka Dąbka:

"Złodziejka książek" - powieść dla młodzieży opowiadająca historię 13-letniej Kasi, która mieszka z dziadkami na wsi i kradnie książki, aby zapełnić pustkę po zmarłej mamie.

"Tajemnica złotego mikrofonu" - powieść kryminalna dla dzieci, w której 13-letni Grzesiek i jego przyjaciele rozwiązują zagadkę związaną z poszukiwaniami zaginionego złotego mikrofonu.

"Miasto aniołów" - powieść fantastyczna dla młodzieży, opowiadająca o przygodach grupy dzieciaków, którzy znajdują magiczną, niekończącą się drabinę prowadzącą do tajemniczego miasta.

"Gdzie jest Oskar?" - powieść dla młodszych dzieci, w której tytułowy piesek Oskar zniknął bez śladu, a jego właścicielka, 7-letnia Zuzia, wraz z przyjaciółkami wyruszają na poszukiwania.

"Kapitan drakkarów" - powieść historyczna dla dzieci, opowiadająca o życiu wikingów i przygodach młodego chłopca, który zostaje porwany przez wikingów i staje się jednym z nich.

Wiele książek Jacka Dąbka cieszy się popularnością wśród dzieci i młodzieży w Polsce, a autor jest uważany za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy dla dzieci i młodzieży.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Sob 20:26, 29 Kwi 2023    Temat postu:

Niestety, jako model językowy, nie mam możliwości przeszukania wszystkich artykułów prasowych napisanych przez konkretnego autora. Bartosz Czernicki to polski dziennikarz i publicysta, który pisał dla wielu różnych czasopism, w tym m.in. "Polityki", "Gazety Wyborczej", "Wprost", "Newsweeka" czy "Krytyki Politycznej". W związku z tym, mogę przedstawić kilka przykładów artykułów, które zyskały szerokie zainteresowanie wśród czytelników lub zostały nagrodzone w konkursach dziennikarskich:

"Pocałunek w człowieka" - artykuł opublikowany w "Polityce" w 2017 roku, opowiadający historię młodego człowieka, który w wyniku tragicznego wypadku stracił jedną rękę i część twarzy, ale mimo to zdecydował się kontynuować swoje marzenia i pasje.

"Rzeźnik z Meksyku" - reportaż opublikowany w "Gazecie Wyborczej" w 2015 roku, opowiadający historię meksykańskiego rzeźnika, który odnalazł sens życia, prowadząc schronisko dla psów.

"Ślad po Stasiuku" - reportaż opublikowany w "Wprost" w 2016 roku, w którym autor opowiada historię artysty Stanisława Stasiuka, który po 20 latach powrócił do rodzinnej wsi i zaczął tam tworzyć sztukę.

"Polski Columbo" - artykuł opublikowany w "Newsweeku" w 2010 roku, opowiadający historię polskiego detektywa, który specjalizuje się w rozwiązywaniu trudnych zagadek kryminalnych.

"Kryzys w polskiej kulturze" - esej opublikowany w "Krytyce Politycznej" w 2013 roku, w którym autor analizuje problemy i wyzwania, jakie stoją przed polską kulturą w dobie kryzysu wartości i rozpadu tradycyjnych instytucji społecznych.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
inne zdanie
Gość






PostWysłany: Sob 20:26, 29 Kwi 2023    Temat postu:

W swoim wierszu „Pielgrzym” opisuje Cyprian Kamil Norwid sylwetkę tułacza, jakże charakterystyczną dla romantyzmu. Pomimo tej zgodności tematycznej poeta ukazuje fenomen pielgrzyma w sposób odmienny od toposu epoki – pielgrzym nie jest już polskim emigrantem, wygnanym z ojczyzny, nieszczęśliwym. Nie jest poetą, wieszczem, wizjonerem. Pod pojęciem „pielgrzyma” ukrywa się sposób życia, uznany przez Norwida za najwłaściwszy – pojmowanie życiowej wędrówki jako pielgrzymki, w opozycji do zastanego trybu życia. Norwid piętnuje zaśniedziałe umysły ludzi, którzy lekceważą „pielgrzymów” - ludzi zdolnych do samodzielnych decyzji i własnego toku rozumowania.

Czy wszyscy jesteśmy pielgrzymami? Wydaje mi się, że tak. W niniejszej pracy podejmę próbę udowodnienia tej teorii.

Życie jako droga to jedna z najstarszych metafor świata. Każdy z nas ma w swym życiu pewną ścieżkę, która została przez nas wytyczona z mniejszym lub większym nakładem naszych personalnych decyzji. Każdy z nas jest więc wędrowcem, a jedyne, co zależy od nas samych, to wybór miejsca, do którego się w życiu udamy. W zależności od siły woli ludzie dzielą się na tych, którzy sami wybierają swoją drogę i tych, którzy miotają się podczas swej wędrówki, przesuwani siłą wiatru czy wpływu innych ludzi. Jeśli uda nam się pójść tam, gdzie chcemy, wtedy możemy powiedzieć, że nasze życie jest udane.

Norwid opisuje towarzyszący wędrówce stan jako szczęście – pielgrzym zanurzony jest w istocie świata, ma możliwość udania się gdziekolwiek tylko zechce, a jego smutki zostają w tyle za nim. To bardzo piękna wizja. Myślę, że każdy z nas mógłby przyjąć ją jako swą filozofię życiową. Konieczność zmian przynosi w życiu dreszczyk emocji i nie pozwala człowiekowi na rozleniwienie duszy i umysłu.

Zgadzam się ze stwierdzeniem, iż każdy z nas jest pielgrzymem. Jednak tylko i wyłącznie od nas samych zależy jakość naszej pielgrzymki.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Sob 20:27, 29 Kwi 2023    Temat postu:

Paweł Negacz to polski ekonomista i historyk gospodarczy, który publikuje swoje artykuły w wielu różnych czasopismach naukowych i popularnonaukowych. Oto kilka przykładów jego najciekawszych artykułów:

"Wojna celna USA i Chin a globalna gospodarka" - artykuł opublikowany w "Rzeczpospolitej" w 2019 roku, w którym autor analizuje skutki wojny celnej pomiędzy USA a Chinami dla światowej gospodarki i prognozuje dalszy rozwój sytuacji.

"Pierwsze banki centralne w Europie" - artykuł opublikowany w "Studiach Ekonomicznych" w 2015 roku, w którym autor przedstawia historię powstania pierwszych banków centralnych w Europie i ich wpływ na rozwój gospodarczy kontynentu.

"Milton Friedman a kryzys finansowy" - artykuł opublikowany w "Przeglądzie Politycznym" w 2009 roku, w którym autor analizuje podejście ekonomiczne Miltona Friedmana do kryzysów finansowych i jego wpływ na światową politykę gospodarczą.

"Historia polskiego kapitalizmu" - artykuł opublikowany w "Nowych Książkach" w 2014 roku, w którym autor przedstawia historię rozwoju polskiego kapitalizmu od XVIII wieku do czasów współczesnych.

"Rewolucja przemysłowa a urbanizacja" - artykuł opublikowany w "Zeszytach Naukowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie" w 2016 roku, w którym autor analizuje związki między rewolucją przemysłową a procesem urbanizacji i przemianami społecznymi i gospodarczymi w Europie Zachodniej.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Klotzmistrz Hans Koepke
Radykalny Wyznawca Wielkiego Fekala



Dołączył: 22 Sie 2020
Posty: 3421
Przeczytał: 35 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 20:27, 29 Kwi 2023    Temat postu:

Jak to umarł? To na forum pisał jego duch?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Sob 20:31, 29 Kwi 2023    Temat postu:

Adrian Lewandowski to polski przedsiębiorca w branży glazurniczej, podróżnik oraz polityk. Nie znalazłem jednak informacji o książkach, które napisał na temat swoich podróży.

Co do krajów, które odwiedził, informacje na ten temat również są ograniczone. Wiadomo jedynie, że w 2019 roku Adrian Lewandowski udał się z wyprawą na Mount Everest, a wcześniej odbył m.in. wyprawę do Peru, gdzie wziął udział w meczu piłki nożnej na najwyżej położonym stadionie na świecie, oraz do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie miał spotkania z przedstawicielami biznesu i polityki.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Sob 20:32, 29 Kwi 2023    Temat postu:

Anna Sendur to polska wspinaczka, himalaistka i taterniczka. Zdobyła szereg szczytów, w tym m.in. K2 (w 2018 roku), Manaslu (w 2016 roku) czy Nanga Parbat (w 2012 roku). Wspinaczka wysokogórska jest dla niej pasją i sposobem na życie, z którą związana jest od wielu lat.

Anna Sendur ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie uzyskała tytuł magistra filologii angielskiej. W 2012 roku opublikowała książkę "Nanga. Dziennik najsłynniejszej polskiej wspinaczki na górze świata", w której opisała swoje doświadczenia podczas wyprawy na Nanga Parbat.

W 2014 roku Anna Sendur otrzymała Nagrodę im. Andrzeja Zawady, przyznawaną przez Klub Wysokogórski w Krakowie, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie alpinizmu.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Klotzmistrz Hans Koepke
Radykalny Wyznawca Wielkiego Fekala



Dołączył: 22 Sie 2020
Posty: 3421
Przeczytał: 35 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 20:37, 29 Kwi 2023    Temat postu:

a co z Pawłem Negaczem?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nie istnieje
Gość






PostWysłany: Nie 16:27, 30 Kwi 2023    Temat postu:

Klotzmistrz Hans Koepke napisał:
a co z Pawłem Negaczem?

Cool
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Nie 17:21, 30 Kwi 2023    Temat postu:

Klotzmistrz Hans Koepke napisał:
a co z Pawłem Negaczem?


ktoś tu pisał, że pieni się teraz na facebooku Wstyd nasz samiec alfa został zostawiony przez żonę, ona była w związku z innym. A owoc tego związku nasz Paweł 18cm przyjął jak swoje Mruga
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ole Ejnar Jupcik Pupcik
Gość






PostWysłany: Nie 17:23, 30 Kwi 2023    Temat postu:

Klotzmistrz Hans Koepke napisał:
a co z Pawłem Negaczem?


Pan Paweł jest już na telebimie Cool
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.f23.fora.pl Strona Główna -> Rozmowy kulturalne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin