Forum www.f23.fora.pl Strona Główna www.f23.fora.pl
Niezależne forum internetowe F23 - Wejdziesz - nie wyjdziesz
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

TOP 20 gatunków dinozaurów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.f23.fora.pl Strona Główna -> Rozmowy kulturalne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Czw 0:09, 23 Mar 2023    Temat postu: TOP 20 gatunków dinozaurów

Triceratops
Tyrannosaurus rex
Stegosaurus
Velociraptor
Brachiosaurus
Ankylosaurus
Allosaurus
Diplodocus
Spinosaurus
Pterodactyl
Parasaurolophus
Iguanodon
Archaeopteryx
Compsognathus
Deinonychus
Gallimimus
Microraptor
Oviraptor
Troodon
Therizinosaurus
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pewna
Radykalny Wyznawca Wielkiego Fekala



Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1615
Przeczytał: 63 tematy


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 0:18, 23 Mar 2023    Temat postu:

Najbardziej lubię te z rzędu sauropodów, z długaśnymi szyjami, ale 20 z tego chyba nie wyjdzie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Czw 0:25, 23 Mar 2023    Temat postu:

Sauropody (Sauropoda) to infrarząd dinozaurów zaliczanych do grupy zauropodomorfów. Charakteryzują się długimi szyjami, dużymi ciałami i ogonami oraz czworonożnym sposobem poruszania się. Wiele gatunków sauropodów osiągało olbrzymie rozmiary, sięgające ponad 30 metrów długości i ponad 100 ton masy ciała. Do najbardziej znanych gatunków sauropodów należą między innymi:

Apatosaurus
Brachiosaurus
Diplodocus
Argentinosaurus
Supersaurus
Barosaurus
Brontosaurus
Camarasaurus
Mamenchisaurus
Patagotitan

Sauropody zdominowały ekosystemy na Ziemi przez większość jurajskiego i kredowego okresu, około 140-66 milionów lat temu, zanim wyginęły w czasie katastrofy kredowej.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Czw 0:28, 23 Mar 2023    Temat postu:

Wielkie miasto wypełnione tłumami ludzi było jednym z najbardziej zatłoczonych i głośnych miejsc na Ziemi. Jednak pewnego dnia, na skutek tajemniczych okoliczności, w centrum miasta pojawiły się olbrzymie stwory - dinozaury.

Wśród nich królowały gigantyczne sauropody, których długie szyje i ogromne ciała przyciągały uwagę wszystkich przechodniów. Niektórzy ludzie bali się tych potężnych stworzeń, ale większość była zafascynowana ich obecnością.

Sauropody szybko zaczęły błąkać się po ulicach, łamiąc drzewa i niszcząc budynki swoimi potężnymi ogonami. Wielu ludzi uciekało przed nimi, ale niektórzy próbowali się z nimi zaprzyjaźnić.

Jeden młody chłopak o imieniu Adam zaczął regularnie odwiedzać jednego z największych sauropodów, którego nazwał Titanem. Adam przynosił mu jedzenie i wodę, a Titan pozwalał mu usiąść na swoim grzbiecie i jeździć po mieście. Ludzie patrzyli na nich z podziwem i zdziwieniem.

Jednakże, niektóre z mniejszych drapieżników, takie jak raptory, zaczęły polować na niesłusznie wydawałoby się bezbronnych gigantów, przerywając tym samym niespotykany widok, jaki mieli mieszkańcy miasta.

Z czasem naukowcy zdołali znaleźć sposób na przetransportowanie dinozaurów z powrotem do ich naturalnego środowiska, a Titan i jego rodzina wrócili do swojej ojczyzny, pozostawiając za sobą mieszkańców miasta, którzy z uśmiechem na twarzy, wspominali najbardziej niesamowitą przygodę swojego życia.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michuu
Gość






PostWysłany: Czw 0:29, 23 Mar 2023    Temat postu:

Tyrannosaurus jest zaliczany do nadrodziny tyranozauroidów (Tyrannosauroidea), rodziny tyranozaurów (Tyrannosauridae) i podrodziny Tyrannosaurinae. Do tej podrodziny należały również m.in.: północnoamerykański rodzaj daspletozaur i azjatycki tarbozaur[20][21] (oba te rodzaje w historii badań nad nimi były przez niektórych naukowców utożsamiane z tyranozaurem[22]). Teropody z rodziny tyranozaurów dawniej były powszechnie uważane za potomków starszych grup wielkich teropodów, jak megalozauroidy czy karnozaury. Chatterjee w 1985 zasugerował, że tyranozaury mogą być potomkami rauizuchów[23]. Nowsze analizy kladystyczne wskazują jednak na przynależność tyranozaurów do celurozaurów[24].

W 1955 Jewgienij Malejew na podstawie skamieniałości odkrytych w Mongolii opisał nowy gatunek tyranozaura, Tyrannosaurus bataar[25]. W 1965 zasugerowano, że zwierzę to nie należy do rodzaju Tyrannosaurus, lecz do nowego rodzaju, dla którego zaproponowano nazwę Tarbosaurus[26]; mimo to niektóre analizy kladystyczne nadal sugerowały, że Tarbosaurus bataar był taksonem siostrzanym do gatunku Tyrannosaurus rex[21], w związku z czym bywał on klasyfikowany jako azjatycki gatunek z rodzaju Tyrannosaurus[24][27][28]. Jørn Hurum i Sabath (2003), badając czaszkę tarbozaura i porównując ją z czaszką tyranozaura, stwierdzili, że czaszka azjatyckiego teropoda była węższa od czaszki jego amerykańskiego kuzyna, a w chwili zaciśnięcia szczęk rozłożenie nacisku w czaszce u obu gatunków byłoby diametralnie różne; pod tym względem tarbozaur bardziej przypominał innego azjatyckiego przedstawiciela rodziny tyranozaurów, aliorama[29]. Currie, Hurum i Sabath (2003) w swej analizie kladystycznej doszli do wniosku, że taksonem siostrzanym do tarbozaura był nie tyranozaur, lecz alioram; wynik ten potwierdza, że Tyrannosaurus i Tarbosaurus są odrębnymi rodzajami[20].

W tych samych formacjach skalnych, w których odkryto skamieniałości tyranozaura, znaleziono też skamieniałości zwierząt pierwotnie klasyfikowanych jako odrębne taksony z rodziny Tyrannosauridae, takich jak np. rodzaj Aublysodon, czy gatunek Albertosaurus megagracilis[22], w 1995 zaliczony przez George’a Olshevsky’ego do odrębnego rodzaju Dinotyrannus[30]. Obecnie jednak te taksony są powszechnie uznawane za młodsze synonimy T. rex, opisane na podstawie młodych osobników tego gatunku[31]. Wyjątkiem może być jednak osobnik poznany na podstawie niewielkiej (60 cm długości), prawie kompletnej czaszki odkrytej w Montanie. Na jej podstawie Charles Whitney Gilmore opisał w 1946 nowy gatunek gorgozaura (Gorgosaurus lancensis)[32]; Bakker, Williams i Currie (1988) zaliczyli go do odrębnego rodzaju Nanotyrannus[33]. Opinie na temat przynależności rodzajowej N. lancensis są jednak podzielone; wielu paleontologów uważa, że w rzeczywistości odkryta czaszka należy do młodego osobnika T. rex[34]. Niemniej czaszki obu gatunków wykazują pewne różnice anatomiczne (np. N. lancensis ma więcej zębów niż T. rex); w związku z tym część naukowców zaleca ostrożność i proponuje nie utożsamiać ostatecznie nanotyrana z tyranozaurem do czasu, gdy nowe badania czy odkrycia nie dadzą ku temu lepszych podstaw
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Czw 0:34, 23 Mar 2023    Temat postu:

Nad Warszawą pojawił się tajemniczy statek kosmiczny, który z nieznanych przyczyn wydawał się przynoszący ze sobą wiele groźnych i egzotycznych stworzeń. Gdy drzwi statku się otworzyły, z jego wnętrza wyłoniło się dziesięć gatunków dinozaurów, które zaczęły siać spustoszenie w mieście.

Na początku, mieszkańcy byli przerażeni olbrzymimi zwierzętami, które niszczyły ich domy i żywiły się ich rodakami. Rządy wprowadziły stan wyjątkowy, a armia wycofała się z miasta, aby zminimalizować ofiary wśród ludności cywilnej.

W krótkim czasie, dinozaury opanowały całą Warszawę. Mieszkańcy mieli tylko dwie opcje: uciekać lub walczyć. Niektórzy zdecydowali się opuścić miasto i szukać schronienia w pobliskich wsiach, podczas gdy inni walczyli o swoje życie i swoje miasto.

W końcu, po wielu miesiącach walki, ludzie zaczęli znaleźć sposoby na ochronę przed dinozaurami. Wymyślono specjalne bronie, pułapki i plany ucieczki. Wszystko to pomogło zmniejszyć liczbę ofiar i dać ludziom nadzieję na przyszłość.

Jednak, nie było już powrotu do życia sprzed inwazji. Dinozaury opanowały miasto, a ich populacja rosła z każdym dniem. Z czasem, dinozaury zaczęły szykować się na ekspansję na cały kraj, a rząd musiał zacząć planować nowe sposoby ochrony przed tymi olbrzymimi i groźnymi zwierzętami.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dinozaur
Gość






PostWysłany: Czw 0:37, 23 Mar 2023    Temat postu:

Na pierwsze skamieniałości, które można przypisać do gatunku Tyrannosaurus rex, składają się dwa niekompletne kręgi (z których jeden zaginął), odkryte przez Edwarda Drinkera Cope’a w 1892 i opisane jako należące do zwierzęcia o nazwie Manospondylus gigas. Już w 1917 Henry Fairfield Osborn dostrzegł podobieństwa pomiędzy M. gigas oraz T. rex. Jednakże z powodu fragmentarycznego charakteru kręgów manospondyla nie był w stanie ustalić, czy gatunki te są tożsame[37].

Kontrowersje zaczęły się w czerwcu 2000, gdy pracownicy Black Hills Institute odkryli kości tyranozaura w Dakocie Południowej w miejscu, w którym wcześniej odnaleźli gatunek M. gigas. Orzeczono, że stanowią dalsze szczątki tego samego osobnika i należą do gatunku T. rex. Odkrycie to wywołało spór co do tego, jaka powinna być prawidłowa nazwa rodzajowa teropoda powszechnie znanego jako Tyrannosaurus rex; sugerowano, że zgodnie z międzynarodowymi zasadami nazewnictwa zoologicznego, publikowanymi w Międzynarodowym kodeksie nomenklatury zoologicznej (ICZN), nazwa Manospondylus gigas powinna była zastąpić nazwę Tyrannosaurus rex jako zaproponowana wcześniej nazwa tego samego zwierzęcia (starszy synonim)[38]. Jednak na kilka miesięcy przed odkryciem nowych skamieniałości z Dakoty Południowej, 1 stycznia 2000, weszły w życie przepisy czwartego wydania ICZN; na ich mocy powszechnie używany młodszy synonim musi zostać utrzymany i uznany za nazwę obowiązującą, jeśli „starszy synonim lub homonim nie był używany jako nazwa obowiązująca taksonu po 1899” i jednocześnie „młodszy synonim lub homonim był używany jako nazwa obowiązująca konkretnego taksonu w co najmniej 25 publikacjach co najmniej 10 autorów w ciągu ostatnich 50 lat…”[39]. Nazwa Tyrannosaurus rex spełnia te warunki i zgodnie z zasadami Kodeksu najprawdopodobniej zostałaby uznana za nomen protectum (nazwę obowiązującą), gdyby do Międzynarodowej Komisji Nomenklatury Zoologicznej wpłynął wniosek o jej zmianę (co do tej pory nie nastąpiło). W takim wypadku Manospondylus gigas zostałby uznany za nomen oblitum (nazwę zapomnianą)[40].
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pewna
Radykalny Wyznawca Wielkiego Fekala



Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1615
Przeczytał: 63 tematy


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 0:38, 23 Mar 2023    Temat postu:

Anonymous napisał:
Wielkie miasto wypełnione tłumami ludzi było jednym z najbardziej zatłoczonych i głośnych miejsc na Ziemi. Jednak pewnego dnia, na skutek tajemniczych okoliczności, w centrum miasta pojawiły się olbrzymie stwory - dinozaury.

Wśród nich królowały gigantyczne sauropody, których długie szyje i ogromne ciała przyciągały uwagę wszystkich przechodniów. Niektórzy ludzie bali się tych potężnych stworzeń, ale większość była zafascynowana ich obecnością.

Sauropody szybko zaczęły błąkać się po ulicach, łamiąc drzewa i niszcząc budynki swoimi potężnymi ogonami. Wielu ludzi uciekało przed nimi, ale niektórzy próbowali się z nimi zaprzyjaźnić.

Jeden młody chłopak o imieniu Adam zaczął regularnie odwiedzać jednego z największych sauropodów, którego nazwał Titanem. Adam przynosił mu jedzenie i wodę, a Titan pozwalał mu usiąść na swoim grzbiecie i jeździć po mieście. Ludzie patrzyli na nich z podziwem i zdziwieniem.

Jednakże, niektóre z mniejszych drapieżników, takie jak raptory, zaczęły polować na niesłusznie wydawałoby się bezbronnych gigantów, przerywając tym samym niespotykany widok, jaki mieli mieszkańcy miasta.

Z czasem naukowcy zdołali znaleźć sposób na przetransportowanie dinozaurów z powrotem do ich naturalnego środowiska, a Titan i jego rodzina wrócili do swojej ojczyzny, pozostawiając za sobą mieszkańców miasta, którzy z uśmiechem na twarzy, wspominali najbardziej niesamowitą przygodę swojego życia.


Niesamowita historia O rany...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.f23.fora.pl Strona Główna -> Rozmowy kulturalne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin